Przewodniki po uprawie: Jak uprawiać cebulki Zawilców
Zawilce, znane jako kwiaty wiatropylne, są łatwe w uprawie i obficie kwitną, dodając do ogrodu odrobinę unikalnego koloru. Zawilce to ulubione rośliny ogrodników i florystów, każda cebulka - a właściwie bulwa - wytwarza do 20 kwiatów. Cebulki zawilców są dość odporne i rosną na stanowiskach słonecznych lub w półcieniu. Zasadzone w w dobrych warunkach glebowych mają większe szanse na rozsiewanie się i naturalizację.
Sadzenie cebulek Zawilców:
Postępuj krok po kroku zgodnie z naszym prostymi wskazówkami dotyczącymi sadzenia cebulek zawilców:
- Cebulki zawilców sadzi się jesienią, przed zamarznięciem ziemi. Wybierz miejsce z dobrym drenażem.
- Cebulki zawilców wcale nie wyglądają jak cebulki - w rzeczywistości przypominają raczej twarde, skurczone, małe pazurki! Aby jak najlepiej przygotować cebulki do sadzenia namocz je w misce z letnią wodą na 2-4 godziny, aby zmiękły.
- Wykop dołek o głębokości około 5-7 cm (przy sadzeniu cebulek należy kierować się ogólną zasadą, że cebulki powinny mieć nad sobą co najmniej 2 razy więcej ziemi niż wynosi ich wysokość), wrzucić cebulkę i przykryj ziemią. Zwykle nie da się określić, z której strony cebulki wyrosną pędy, ale to nie problem, bo niezależnie od tego, w którą stronę wyrosną, odnajdą odpowiedni kierunek, aby wypuścić pędy na powierzchnię.
- Pomiędzy każdą cebulką należy zostawić około 5 cm odstępu. Jeśli sadzisz rośliny w pojemnikach, możesz umieścić je nieco gęściej.
- Po posadzeniu rośliny należy dobrze je podlać, aby ziemia nad cebulkami osiadła.
- Cebulki zawilców zakwitną na wiosnę. Po obumarciu kwiatów należy pozwolić roślinie na odpoczynek - w tym okresie nie ma potrzeby obfitego podlewania. Liście również obumrą i w tym momencie można zdecydować się na uporządkowanie rośliny i usunięcie starych liści lub po prostu pozwolić naturze działać.